Velafviklet schweissprøve 9. april

Lørdag den 9. april afholdt klubben schweissprøve i skoven omkring Frederikshåb plantage. Det blev en dejlig dag med et super godt forløb af prøverne.

De 14 spor blev kompetent afviklet af prøveleder Annette Hansen sammen med vores faste team af  dommere Vagn Møller, Per Christensen, Keld Pedersen, elev Henriette og ikke mindst stifinderne Karl Venborg, Michael Jensen og Kim Bennesen. Tusind tak til dem alle, der havde lagt mange timer i, at det hele gik rigtigt for sig. 

De mange deltagende hunde og deres førere gjorde et flot stykke arbejde og dagen endte med fine præmieringer samt uddeling af vandrepokal. Tusind tak til vore sponsorer HIKE.dk, gilpa.dk, royalcanin.dk, Palby Marine samt Caverion.

Dagens resultater:

3timer/400m

1 præmie Kinyemi Kilimanjaro K-Him Kinjana
1 præmie Brown Hunts Tweed  (labrador)
1 præmie Castlemans Syrian (labrador)
2 præmie Kuzongas Holly Cikma
2 præmie Ravensbank Brandy (labrador)

20 timer/400m
1 præmie Only Teardrops (labrador)

20 timer/1000m
1 præmie og dagens bedste Villa Rosas Cöt-Fia (Irish Sof coated Wheaten Terrier)
1 præmie og ny dansk schweiss champion Thukela Barika By Caito
1 præmie 
Nonprofit’s Carrie Bradshaw (labrador)


For flere billeder fra dagen, se klubbens Facebook side Rhodesian Ridgeback Klubben