Årets Eksteriør Hunde 21/22

Opdateret Sun May 22 08:51:35 2022

Regler finder du på dette link. Send gerne en mail til hvis du finder en fejl

Årets Baby/Hvalpe

Hanner
1 52 Cosmo Atlas Auksinis Feniksas
2 52 Quest for Gold Qwandoya
3 41 KeNala Asante sana Bayani Madiba
4 39 Zambezi’s Kozmic Pollux To Zindika
5 33 Hekima D-timu Kazi
6 10 Juani Sha-Mia’s Amazing Simba
7 6 Lewanika Ngonda
Tæver
1 42 Saimon’s Praide Divine Sunshine For Juani
2 30 Rubicon Red Marvelous Black Widow
3 28 Juani Sha-Mia’s Amazing Amber
4 20 Lewanika N’Mwazi Nordic Power Matilda
5 18 Djungelkattens Bornwild Zafir
6 18 Hekima D-timu Zaina
7 18 One in a Million Ola Qwandoya
8 15 Saimon’s Praide VIP Person
9 13 Inkiini A’liwa wa Eshe Aceion
10 7 Lewanika Nambuwa
11 6 Cahouki Artemis Hetty

Årets Junior

Hanner
1 99 Juani Carmeni Melvin
2 96 Zambezi’s Kozmic Pollux To Zindika
3 56 Cosmo Atlas Auksinis Feniksas
4 55 Quest for Gold Qwandoya
Tæver
1 115 Juani Carmeni Marula
2 56 Hazinas 10th Jubilee Jamilla
3 43 Inkiini A’liwa wa Eshe Aceion
4 40 Thukela Dhakiya By Jabali
5 31 Rubicon Red Marvelous Black Widow
6 29 Mona Summer Love Ridgepuppy.Croatia

Årets Mellemklasse

Hanner
1 81 Zambezi’s Kozmic Pollux To Zindika
2 66 Juani Carmeni Melvin
3 66 Lewanika Ma-Libobo
Tæver
1 130 Juani Carmeni Marula
2 41 Thukela Dhakiya By Jabali

Årets Åbenklasse

Hanner
1 116 Makucha B’loved Dogo by Falko
2 100 Izinja Akin’s Chuma
3 77 Zindika My E’Obi By Alkina
4 70 Akizuri Desi D’Jabula
5 39 Juani Bayani Jabali
6 31 Juani Aisha Silwa
7 27 Ni’Akoya Kougar Fire
8 14 Izinja Akin’s Mjukuu Wa Mwisho
Tæver
1 125 Zindika My Special Hope Una By Ace
2 112 Kinyemi Mulamaniya My Miss Makalu
3 78 Lewanika Kubuheha
4 70 Makucha Asante Chui by Ajabu
5 63 Makucha B’loved Giza by Falko
6 52 Zindika My E’Isoba By Alkina
7 30 Hazinas 7th Galactic Stella Nova
8 28 Kinaya’s Bahiya Aisha
9 27 Juani Carmeni Marula
10 16 Hekima Bahati B-timu Amina

Årets Championklasse

Hanner
1 185 Akizuri Chumani by Argos
2 141 Villagedogs Our BelAmi
3 92 Makucha B’loved Dogo by Falko
4 68 Hayawani Milele Sharifu
5 47 Akizuri Desi D’Jabula
6 43 Bikita’s Legacy Baloo
Tæver
1 190 Izinja Gain’s D’azana
2 155 Zindika My Special Hope Una By Ace
3 79 Glen Rhodes Banya Broadway Star

Årets Veteranklasse

Hanner
1 59 Akizuri Chumani by Argos
2 13 Hazinas 6th Fulani Ajabu By U
3 13 Soweto Baholo Tambo
Tæver
1 53 Lewanika Idanayi
2 42 Bikita’s Legacy Anaya
3 30 Bitte-Nus Laini Penya
4 13 Shangalia Avani Kamili
5 10 Hazinas 6th Fanela By U

Årets Exteriør Hund

Hanner
1 185 Akizuri Chumani by Argos
2 159 Makucha B’loved Dogo by Falko
3 141 Villagedogs Our BelAmi
4 123 Zambezi’s Kozmic Pollux To Zindika
5 116 Juani Carmeni Melvin
6 105 Akizuri Desi D’Jabula
7 100 Izinja Akin’s Chuma
8 98 Lewanika Ma-Libobo
9 77 Zindika My E’Obi By Alkina
10 68 Hayawani Milele Sharifu
11 56 Cosmo Atlas Auksinis Feniksas
12 55 Quest for Gold Qwandoya
13 43 Bikita’s Legacy Baloo
14 39 Juani Bayani Jabali
15 31 Juani Aisha Silwa
16 27 Ni’Akoya Kougar Fire
17 17 Thukela Dayo By Jabali
18 14 Izinja Akin’s Mjukuu Wa Mwisho
Tæver
1 190 Izinja Gain’s D’azana
2 180 Zindika My Special Hope Una By Ace
3 141 Juani Carmeni Marula
4 112 Kinyemi Mulamaniya My Miss Makalu
5 79 Glen Rhodes Banya Broadway Star
6 79 Lewanika Idanayi
7 78 Lewanika Kubuheha
8 70 Makucha Asante Chui by Ajabu
9 63 Makucha B’loved Giza by Falko
10 61 Hazinas 10th Jubilee Jamilla
11 54 Thukela Dhakiya By Jabali
12 52 Zindika My E’Isoba By Alkina
13 43 Inkiini A’liwa wa Eshe Aceion
14 42 Bikita’s Legacy Anaya
15 31 Rubicon Red Marvelous Black Widow
16 30 Bitte-Nus Laini Penya
17 30 Hazinas 7th Galactic Stella Nova
18 29 Mona Summer Love Ridgepuppy.Croatia
19 28 Kinaya’s Bahiya Aisha
20 16 Hekima Bahati B-timu Amina

Avlsklasse

1 10 Lewanika Idanayi

Opdrætsklasse

1 20 Hazinas
2 8 Lewanika

Udstillinger

Denne opgørelse medtager resultater fra følgende udstillinger:

Udstilling Dato
DKK Kreds 5 Nordisk Certifikatudstilling 4 aug. 2018, Billund 2019-02-09
DKK Nordisk Udstilling, Vejen 2021-06-18
DKK International Udstilling, Vejen 2021-06-19
DKK International Udstilling, Vejen 2021-06-20
RRK Udstilling, Strøby 2021-06-27
DKK Nordisk Udstilling, Brørup 2021-07-31
DKK International Udstilling, Bornholm 2021-08-14
DKK International Udstilling, Bornholm 2021-08-15
RR-Dag Special Udstilling, Søften 2021-09-11
DKK International Udstilling, Balllerup 2021-09-19
DKK Nordisk Udstilling, Aars 2021-10-17
DKK Nordisk Udstilling, Herning 2021-11-12
DKK International Udstilling, Nordisk Vinder, Herning 2021-11-13
DKK International Udstilling, Dansk Vinder, Herning 2021-11-14
RRK Udstilling, Strøby 2021-12-04
DKK International Udstilling, Fredericia 2022-02-13
RRK Udstilling, Strib 2022-03-06
RRK Udstilling, Strøby 2022-04-24
DKK Nordisk Udstilling, Roskilde 2022-05-13
DKK International Udstilling, Roskilde 2022-05-14
DKK International Udstilling, Roskilde 2022-05-15