Udstillere i Århus – Samtykke til Årets Eksteriør Senest 31 maj 2018

Kære RRK-medlemmer,

Efter indførelse af den nye databeskyttelseslov er der opstået et problem med registrering af point til Årets Titler. Hvis du, som udstiller, ikke aktivt har tilladt offentliggørelse af dine ejeroplysninger (skal gøres ved afcheckning af boks i forbindelse med tilmelding) vil hundens ejeroplysninger ikke fremgå af katalog og resultatlister, hvilket betyder, at hundens resultat ikke kan medregnes i pointregnskabet til Årets Titler. Dette er tilfældet for 15 ud af 21 hunde, som har deltaget på den nationale udstilling i Århus d. 26.05.2018. Hvis du, som udstiller, ønsker din hunds resultat fra Århusudstillingen medregnet i stillingen til Årets Titler, bliver vi nødt til at bede dig sende en mail til klubbens bestyrelse på bestyrelse@ridgebackklub.dk.linux161.unoeuro-server.com, hvori du meddeler dit samtykke til offentliggørelse af hundens ejeroplysninger samt oplyser, hvilke hunde det drejer sig om. Er et sådant samtykke ikke modtaget senest 31.05.2018 vil resultatet fra Århus ikke blive medregnet i den endelige stilling til Årets Titler.

Mvh Bestyrelsen for RRK