OBS – pas på – for tiden markedsføres blandingshunde som Rhodesian Ridgebacks.

Hundene har ikke stamtavle og der er ingen verificerbare oplysninger om hvilke andre racer der indgår eller hvor tæt forældrene er beslægtede.

Kontakt i stedet RRKS opdrættere, mange er i færd med at planlægge forårets og sommerens kuld og alle følger klubbens etiske anbefalinger .  Anbefalinger dækker bl.a. forældredyrenes sundhed, at hvalpene skal opdrættes under hjemlige forhold (dvs inde i hjemmet, som en del af familien under hele deres opvækst og ikke i kenneler), og hvad opdrætter skal gøre for at sikre hvalpenes optimale sundhed ved overdragelse til deres nye hjem. Herudover skal Dansk Kennel Klubs købsattest bruges således at køber sikres bedst muligt.

Det bør også nævnes at kun i alt fire hunde opdrættet af Ridgeback klubbens opdrættere er blevet diagnosticeret med hofteledsdysplasi i de sidste 10 år og at ingen kuld har overskredet den af DKK anbefalede indavlskoefficient (næsten alle ligger meget langt under).

Disse ting ved vi, fordi alle hundene har stambog, og sundheds data bliver målt af en uvildig enhed (DKK) og samlet centralt