Foto: Lena Carlsson

STILLING - ÅRETS EKSTERIØR HUND 2017/2018

Årets Baby/Hvalp Han   Årets Baby/Hvalp Tæve  
Navn Point Navn Point
1 Saimon's Praide Hypnotic 52 1 Kinyemi Mulamaniya My Miss Makalu 43
2 Kinyemi Mulamaniya My Mr Makaio 37 2 Hazinas 7th Galactic Stella Nova 25
3 Hazinas 7th Galactic Pluto 23 3 Makucha Asante Azizi By Ajabu 15
4 Izinja Akin's Mjukuu Wa Mwisho 23 4 Makucha Asante Chui by Ajabu 15
5 Juani Aisha Jelani 20 5 Lewanika Kubuhaha 7
6 Zindika My Eø'Ajamu By Alkina 16 6 Hazinas 7th Galactic Celeste 6
7 Zindika My E'Obi By Alkina 13 7 Kinyemi Mulamaniya My Miss Minoki 6
8 Izinja Akin's Chuma 8 8 Copper Queen's Zola the Stardust 5
9 Juani Aisha Azizi 3 9 Kinyemi Mulamaniya My Miss Minya 5
10 Juani Aisha Silwa 3 10 Lewanika Kalabo 5
11 Makucha Asante Alfa Asali by Ajabu 1 11 Lewanika Kwasa-Kwasa 5
12 Makucha Asante Kuwa by Ajabu 1 12
Årets Junior Han   Årets Junior Tæve  
Navn Point Navn Point
1 Juani Aisha Jelani 88 1 Saimon's Praide Ultra Stylish Dancer 101
2 Juani Aisha Ayo 28 2
3 Jelani Aisha Silwa 23 3
4 4
5 5
Årets Mellemklasse Han   Årets Mellemklasse Tæve  
Navn Point Navn Point
1 Villagedogs Our BelAmi 51 1 Thukela Chasasa Of Ajabu 64
2 2
3 3
4 4
5 5
Årets Åbenklasse Han   Årets Åbenklasse Tæve  
Navn Point Navn Point
1 Ni'Akoya Kougar Catch 77 1 Glen Rhodes Banya Broadway Star 32
2 Villagedogs Our BelAmi 71 2 Hazinas 6th Fanela By U 27
3 Zindika My Dutch T'BandiT 54 3
4 4
5 5
Årets Championklasse Han   Årets Championklasse Tæve  
Navn Point Navn Point
1 Akizuri Chumani by Argos 99 1 Akizuri Titi Bizi 97
2 Kinyemi At Inkiru Valley's Izaan 61 2 Jockular Alkina 96
3 3 Red Hot Line Flaming Star Sevilla 65
4 4 Shangalia Avani Kamili 59
5 5 Sofala A'inja 38
Årets Veteranklasse Han   Årets Veteranklasse Tæve  
Navn Point Navn Point
1 Excellence Adongo 13 1 Hazinas 4th Tafika 30
2 2
3 3
4 4
5 5
Årets Exteriør Hund    Årets Eksteriør Hund  
Hanner Tæver
Navn Point Navn Point
1 Villagedogs Our BelAmi 101 BIM 1 Saimon's Praide Ultra Stylish Dancer 101 BIR
2 Akizuri Chumani by Argos 99 2 Akizuri Titi Bizi 97
3 Ni'Akoya Kougar Catch 77 3 Jockular Alkina 96
4 Kinyemi At Inkiru Valley's Izaan 61 4 Red Hot Line Flaming Star Sevilla 65
5 Zindika My Dutch T'BandiT 54 5 Thukela Chasasa Of Ajabu 64
6 Juani Aisha Ayo 28 6 Safero A'inja 38
7 Jelani Aisha Silwa 23 7 Malkias Nzuri Adia 33
8 8 Glen Rhodes Banya Broadway Star 32
9 9 Hazinas 6th Fanela By U 27
10 10
Årets Opdrætter   Årets Opdrætter af BIM  
Navn Navn
- -
Årets Opdrætsklasse   Årets Avlsklasse  
Navn Point Navn Point
1 Kennel Hazinas 10 1 Hazinas 4th Tafika 10
2 2
3 3
Point er tildelt i henhold til RRK's regler, som findes på hjemmesiden www.ridgebackklub.dk eller 
kan fås ved henvendelse til udstillingsudvalget.
Denne opgørelse medtager resultater til og med udstillingen i Strøby 24.09.2017
Er der uoverensstemmelse mellem dine pointtal og denne liste, bedes du venligst sende dine kom-
mentarer til Poul H. Jensen, Vindebyørevej 5, 5700 Svendborg evt. via buksie@buksie.dk